kamper

Nabycie kampera – zakup czy wynajem?

kamper

Nabycie kampera – zakup czy wynajem?

Caravaning to coraz bardziej popularny sposób na spędzanie urlopu. Jednak czym on w ogóle jest? Otóż caravaning to jedna z form turystyki motorowej, w której za bazę żywieniowo – noclegową służy przyczepa campingowa albo samochód campingowy, czyli tak zwany kamper. Podróżowanie oraz mieszkanie w takim pojeździe bezapelacyjnie kojarzy nam się z wolnością, samowystarczalnością i swobodą. W końcu nie trzeba wiele planować – wystarczy wybrać punkt docelowy i ruszyć w trasę, a właściwie można by rzec: ku przygodzie. Zresztą niektórzy powiadają, że to sama podróż już bywa wielką przygodą i miłośnicy caravaningu, czy też “niezależnego wypoczynku”, jak się o nim mówi, zdecydowanie to potwierdzają. Jednak chęci to jedno, ale trzeba jeszcze posiadać taki pojazd. I tutaj właśnie może pojawić się nasze tytułowe pytanie. Lepiej kampera kupić czy może jednak wypożyczyć? W dzisiejszym artykule chcemy zająć się właśnie tym tematem.

Kamper – czym tak naprawdę jest?

Zanim przejdziemy do meritum, zastanówmy się przez chwilę nad tym, czym w ogóle jest kamper. Gdybyśmy sięgnęli do definicji, to dowiemy się, że kamper, albo też w innej nomenklaturze samochód kempingowy, to autonomiczny, zintegrowany samochód turystyczny, który został zbudowany i wyposażony w taki sposób, aby zapewnić podróżującym nim pasażerom miejsce do spania i wypoczynku. Specjalna zabudowa zapewnia przestrzeń oraz sprzęt do przechowywania żywności i przyrządzania posiłków oraz wydzieloną część sanitarną z ubikacją, umywalką, a najczęściej nawet z prysznicem. Innymi słowy, jest to pojazd przygotowany do tego, aby nim podróżować, a zarazem w nim mieszkać, nawet przez dłuższy czas. Kampery stały się popularne najpierw w USA i Wielkiej Brytanii, ale szybko zalazły swoich wielbicieli również w Kanadzie i właściwie całej Europie z Francją na czele.

Zakup kampera – zalety i wady

Próba odpowiedzi na pytanie czy lepiej kampera kupić czy wynająć jest trudna, ponieważ wpływa na to wiele czynników. Warto więc zastanowić się nad plusami i musami obu tych rozwiązań.

Zakup kampera niewątpliwie daje wielką swobodę. Właściwie w każdym momencie możemy spakować potrzebne rzeczy i wyjechać na urlop albo na weekendowy wypad w dowolne miejsce. Może to więc być po prostu spontaniczna decyzja. Trzeba jednak zwrócić uwagę na aspekt ekonomiczny posiadania własnego kampera. Nie ma się co łudzić, nowy pojazd tego typu to niemały koszt, często przekraczający 200 – 300 tysięcy złotych. Oczywiście można kupić używane auto tego typu, jednak i ono nie będzie tanie, a ryzyko awarii wzrasta – jak to oczywiście bywa w takich przypadkach – z wiekiem i przejechanymi kilometrami. Ogólnie mówiąc, kamper na własność z ekonomicznego punktu widzenia ma sens wtedy, kiedy mamy czas na wyjazdy 3 – 4 razy rocznie albo przynajmniej co drugi weekend planujemy spędzić właśnie w kamperze.

Wynajem kampera

A co z wynajmem kampera? Otóż wiadomo, że taki wynajem wiąże się z pewnymi formalnościami, które trzeba załatwić. Jednak profesjonalna firma wynajmująca kampery minimalizuje te formalności, ile się tylko da. Ogólnie więc nie potrzeba dużo czasu, aby taki typ pojazdu wynająć. Natomiast plusów wynajmu jest naprawdę sporo. Relatywnie koszt wynajmu kampera nie jest olbrzymi. Zatem jeśli w ciągu roku planujemy wyjechać na 2 – 4 tygodni, to jest to zdecydowanie lepsza opcja niż zakup kamera na własność. Dlaczego? Ponieważ zakup kampera to jedno, ale jego utrzymanie to inna sprawa. Koszty związane z eksploatacją czy ubezpieczeniem takiego pojazdu nie są małe, a do tego dochodzi problem garażowania kampera. Nie jest to rodzaj samochodu, którym poruszać się będziemy na co dzień. Trzeba zatem pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu go na okres, w którym nie zamierzamy nim podróżować. Jest jeszcze jedna sprawa. Nawet jeśli poważnie myślimy o zakupie kampera, to ochłońmy i przez kilka sezonów postawmy na wypożyczenie. Po pierwsze zobaczymy czy to faktycznie rodzaj turystyki dla nas i czy rzeczywiście będziemy wyjeżdżać tak często jak planujemy. Druga sprawa to fakt, że wynajem pozwoli nam zobaczyć czego potrzebujemy. Zakup kampera na podstawie prospektów czy kilku wizyt w salonie to nie to samo, co faktyczne użytkowanie danego modelu przez kilka tygodni. Po co kupować kota w worku, skoro wypożyczenie da nam możliwość dokonania trafnego wyboru w przyszłości.